Skup i recykling odpadów miedzianych | ekologiczna gospodarka

recykling odpadów miedzianych

Miedź jest obecna praktycznie we wszystkich urządzeniach elektronicznych dostępnych obecnie na rynku. Co ciekawe tworzenie przewodów w oparciu o ten surowiec trwa od końca XIX wieku i nadal cieszy się ogromną popularnością. Miedź mogą zawierać: komputery, telefony, laptopy, stare telewizory. Należy pamiętać, że bardzo duże ilości tego surowca zawierają kable miedziane, stosowane powszechnie w naszym otoczeniu. Bardzo dużo miedzi znajdziemy przede wszystkim w kablach instalacyjnych. Ponadto wszelkiego rodzaju obwody montowane w gniazdkach, wyłącznikach, bądź oprawach oświetleniowych, nadal wykonywane są z miedzi. Warto podkreślić, że ta popularność miedzi wynika z faktu, że jest ona doskonałym przewodnikiem.

Dlaczego warto recyklingowa miedź?

Miedź należy oddawać do recyklingu, ponieważ jej naturalne złoża są ograniczone. Pamiętajmy, że wzrastająca produkcja miedzi sprawia, że złoża są coraz większym stopniu są eksploatowane. Ponadto recykling jest znacznie tańszy niż wydobycie, a koszt pozyskania surowców odbija się na koszcie samego produktu. Recykling miedzi jest bardziej ekonomiczny, ponieważ wymaga mniej energii, potrzebnej na jego odzyskanie i przetworzenie. Warto pamiętać także, że recykling to również dbałość o środowisko naturalne. Recykling to doskonała i skuteczna metoda gospodarowania odpadami.

Jak przebiega odzyskiwanie miedzi

W przypadku odzyskiwania złomu miedzianego procedura wygląda następująco: pierwszym etapem jest umieszczenie odpadów miedzianych w piecu. Tam następuje jego roztopienie pod wpływem bardzo wysokiej temperatury. W ten sposób zachodzi proces redukcji miedzi. Kolejnym krokiem jest wylanie powstałego materiału w postaci sztabek. Taka procedura ma zastosowanie przede wszystkim w przypadku surowca wysokiej jakości. Jeżeli mamy do czynienia z niższej jakości miedzią, złom zostaje poddany procesowi elektrorafinacji, czyli oczyszczenia. W tym celu używa się kwasu siarkowego, w którym umieszcza się elementy miedziane.