Jak kształtuje się świadomość o recyclingu w Polsce

świadomość o recyclingu

Recycling dotarł do Polski stosunkowo niedawno, porównując do krajów Europy Zachodniej. Niestety cały czas zostajemy w tyle za tamtą częścią świata, zarówno jeśli chodzi o ilość odzyskiwanego surowca, jak i świadomość Polaków o wadze sortowania śmieci. Chociaż przepisy prawa zaczynają zmuszać Polaków do segregacji śmieci, wiele z nich jeszcze próbuje migać się od tego obowiązku lub robi to niedokładnie.

Coraz większa świadomość

Sprzedaż maszyn do recyclingu rośnie z roku na rok. Na rynku powstaje coraz więcej firm, które zajmują się odzyskiwaniem surowca. Dzięki popularyzacji sortowania śmieci firmy z tej branży otrzymują więcej śmieci, którym można nadać nowe życie. A to z kolei skutkuje tym, ze nie zalegają one na i tak przepełnionych już wysypiskach. Niestety jeszcze często zdarza się sytuacja, że podczas spaceru w lesie można znaleźć starą lodówkę lub telewizor. Wyrzucanie elektrośmieci w ten sposób jest skrajnie nieodpowiedzialne. Gdy zaczynają rdzewieć, wydzielają się z nich substancje szkodliwe dla środowiska i dla człowieka. Dlatego też w ostatnich latach w Polsce można było zobaczyć w radiu i telewizji kampanie społeczne informujące widzów o tym, dlaczego zużytego sprzętu elektronicznego nie wolno wyrzucać w ten sposób. Chociaż świadomość o wadze recyclingu i tak stanowczo wzrosła w ostatnich latach, w interesie każdego z nas jest jego popularyzacja zwłaszcza w miejscach, w których jest on bagatelizowany.

Nauka od przedszkola

Coraz więcej przedszkoli traktuje temat recyclingu jako coś, o czym warto uczyć maluszki. To bardzo słuszne podejście – to właśnie dzieciom najłatwiej jest zaszczepić prawidłowe odruchy chociażby w sortowaniu śmieci. Maluchy nabytą wiedzę nie raz przynoszą do domu i same uczą rodziców, jak powinno się wyrzucać śmieci. Bardzo ważna jest rola rodziców w kształtowaniu u dziecka eko-świadmości. Idąc z dzieckiem na zakupy warto tłumaczyć mu, dlaczego wybieramy produkty w pojedynczych opakowaniach lub przypominać o zabieraniu wielorazowej torby na sprawunki.