Dlaczego tak ważny jest recycling sprzętu elektronicznego

ochrona środowiska

W ostatnich latach wiele mówi się o recyclingu sprzętu elektronicznego. Dlaczego tak ważne jest odzyskiwanie surowców z elektrośmieci? Z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim elektrośmieci przybywa w zastraszającym tempie. Rozwój technologii jest w ostatnich latach niesamowicie intensywny, właściciele komputerów wymieniają je średnio co 5 lat na nowsze modele. Do tego dochodzą tablety i smartfony wymieniane znacznie częściej. Dzięki odzyskiwaniu z nich tego, co się da, jeszcze nie zasypały całkowicie wysypisk śmieci.

Co można odzyskać?

Profesjonalne maszyny do recyclingu elektroniki odzyskują ze sprzętu elektronicznego dosłownie wszystko, co się da. Oczywiście w pierwszej kolejności odzyskuje się części, które jeszcze są sprawne i da się je ponownie wykorzystać. Nawet czołowe firmy komputerowe w nowych modelach swoich produktów montują części pochodzące z recyclingu! Pozostałe elementy rozdrabnia się i przetwarza, aby były gotowe do ponownego użytku. Ze sprzętu elektronicznego można odzyskać chociażby miedź czy aluminium. Różnego rodzaju obudowy z tworzyw sztucznych również można ponownie wykorzystać, tworzy się z nich chociażby kołpaki do aut. W sprzęcie często pojawiają się również metale szlachetne takie jak złoto, srebro czy platyna, których używa się w wielu branżach. Z elektrośmieci da się odzyskać również szkło. Co istotne, z elektrośmieci podczas recyclingu usuwa się również substancje niebezpieczne dla środowiska i neutralizuje je. Dzięki temu nie trafią one do gleby i powietrza, a co za tym idzie – do płuc i skóry ludzi.

Co zyskujemy?

Dzięki propagowaniu recyclingu sprzętu elektronicznego zyskują w zasadzie wszyscy. Po pierwsze, jest to oczywiście środowisko naturalne, którego nie zasypujemy szkodliwymi śmieciami. Po drugie, są to producenci elektroniki którzy mają dostęp do tańszych materiałów. Aluminium z odzysku jest kilkukrotnie tańsze niż te z rudy! Po trzecie, z recyclingu korzystają zwykli ludzie, którzy mogą kupować nowe produkty taniej a w ich okolicach nie powstają nowe wysypiska, które ledwo mieszczą stary sprzęt.