Potęga recyclingu. Czyściwo przemysłowe

recykling odpadów

Niewielu ludzi docenia potęgę recyclingu. Chociaż w Polsce świadomość tego, jak jest on ważny, dopiero raczkuje, na Zachodzie o jego wadze uczy się już maluchy w przedszkolach. Wystarczy uświadomić sobie że około 70% puszek z napojami jest produkowanych z aluminium z odzysku, a łatwiej jest zrozumieć jak duży wpływ recycling ma na ochronę środowiska. Innym przykładem produktu z recyclingu, który podbija rynek, jest czyściwo przemysłowe.

Do czego służy czyściwo?

Czyściwo, jak łatwo można się domyślić służy do czyszczenia. Tym produktem czyści się głównie hale produkcyjne i warsztaty samochodowe, gdyż wyjątkowo dobrze radzi sobie z tłustymi substancjami: olejami, smarami itp. Jest jednorazowe i po użyciu po prostu się je wyrzuca. Nie wymaga więc prania w detergentach jak zwykłe ścierki, a to sprawia, że jest jeszcze bardziej ekologiczne. Czyściwa używa się nie tylko mycia sprzętów z użyciem detergentów. Nadaje się też do wycierania rąk, a także polerowania czy osuszania posadzek. W gastronomii używa się często czyściwa, które się nie pyli, aby nie zanieczyszczało żywności. Czyściwo, najprościej mówiąc, jest używane wszędzie tam, gdzie potrzeba jest czegoś bardziej skutecznego niż zwykła szmatka.

Jak powstaje czyściwo?

Czyściwo, jak już było wspomniane, pochodzi z recyclingu. Robi się je ze starych ubrań, pościeli i szmat. Najlepszym czyściwem jest to z czystej, białej bawełny. Jest delikatne, bardzo chłonne i nie rysuje powierzchni. Czyściwo z domieszkami materiałów sztucznych nie jest taj skuteczne. Jak się je pozyskuje? Specjalnie do tego celu stworzone maszyny do recyclingu usuwają ze starych ubrań i pościeli wszelkie zbędne elementy, takie jak guziki, ozdoby czy suwaki. Te czyściwa, które mogą zawierać ich resztki są tańsze, gdyż są mniej delikatne. Nadają się tylko do czyszczenia posadzek, gdyż mogłyby porysować delikatne powierzchnie. Następnie maszyny przetwarzają materiał tak, że po zakończonym procesie otrzymuje się czyściwo gotowe do użycia.