Dwie metody recyklingu tworzyw sztucznych.

Odzysk tworzyw sztucznych

W dzisiejszych czasach ze wszystkich stron otaczają nas tworzywa sztuczne. Są obecne we wszystkich gałęziach przemysłu. Wszystkie materiały tradycyjne stosowane do produkcji różnego rodzaju opakowań (takie jak drewno, metal czy szkło) są bardzo szybko wypierane przez tworzywa sztuczne. To właśnie z tworzyw sztucznych wyrabia się około 25% opakowań. Skąd takie zainteresowanie plastikiem? Jest o wiele tańszy od tradycyjnych tworzyw. Worki, butelki, torebki i inne rodzaje opakowań dosłownie zalewają naszą planetę. To poważny problem współczesnego świata, z którym możemy sobie poradzić, stosując recykling tworzyw sztucznych. Ich odzysk przyczynia się do ochrony środowiska ale też do oszczędzania pieniędzy.

Oto dwie najpowszechniej stosowane metody recyklingu tworzyw sztucznych.

Recykling mechaniczny

Najprościej rzecz ujmując to mechaniczne rozdrabnianie zużytych tworzyw sztucznych do postaci granulatu, który nadaje się do ponownego przetworzenia. Cały proces jest wykonywany w specjalnych urządzeniach nazywanych rozdrabniaczami. Tej formie recyklingu można poddawać wszystkie rodzaje tworzyw termoplastycznych nie tracąc przy tym na jakości materiału. Jest to najpopularniejsza metoda recyklingowa w Europie. Dzięki niej ponad 99% odpadów z tworzyw sztucznych jest zagospodarowywanych. Ten rodzaj recyklingu stosuje się, kiedy dostępne są czyste i jednorodne odpady w dużych ilościach. Wtedy jest to bardzo opłacalne ekonomicznie i korzystne dla środowiska.

Recykling surowcowy

Jest to rodzaj recyklingu polegający na rozkładzie tworzywa pod wpływem temperatury albo w następstwie reakcji chemicznej na podstawowe składniki, z których powstało dane tworzywo. W takim procesie otrzymuje się najczęściej ciekłe węglowodory lub gazy, z których można wyprodukować nowe tworzywa. Tą metodą można przerabiać zmieszane odpady lub odpady plastikowe zanieczyszczone innymi substancjami – np. żywnością.