Odzysk aluminium: na czym polega i jakie ma znaczenie dla środowiska?

Odzysk aluminium - obraz

Aluminium to tworzywo metaliczne, które znajduje obecnie bardzo częste zastosowanie. Jednym ze sposobów na jego pozyskiwanie jest recykling tego surowca.

Oddając na skup złomu różnorodne aluminiowe odpady, w tym m.in. zużyte puszki, folie, złom przemysłowy, zużyte urządzenia itp., możemy skutecznie przyczynić się do odzysku aluminium, które z powodzeniem może zostać ponownie przetworzone.

Proces odzysku aluminium

Proces odzysku aluminium jest dość złożony. Wynika to przede wszystkim z różnorodności tego surowca. W związku z tym konieczne jest zastosowanie specjalistycznych maszyn od odzysku aluminium, a także wdrożenie dość skomplikowanych operacji metalurgicznych.

W początkowym etapie procesu istotną rolę odgrywa segregacja mechaniczna odpadów, która polega nie tylko na oczyszczeniu z zanieczyszczeń, ale również wstępnej identyfikacji tworzywa (rodzajów aluminium jest bardzo wiele).

W kolejnej fazie niezbędne jest termiczne usunięcie wszelkiego rodzaju powłok i farb, które mogą znajdować się na odpadach aluminiowych. Przykładem są m.in. etykiety na puszkach. Później odpady drobnocząstkowe poddawane są procesowi topienia, który wykonywany jest w piecach indukcyjnych tyglowych lub wannowych. Następnie dochodzi do rafinacji i filtracji, czyli procesów mających na celu oczyszczenie surowca z różnorodnych zanieczyszczeń niemetalicznych. Ostatnim etapem jest odlewanie aluminium.

Znaczna część złomu aluminiowego jest przerabiana we wlewki do produkcji odlewów, dodając odpowiednie substancje chemiczne, takie jak np. miedź, magnez czy krzem.

Dlaczego recykling aluminium jest tak ważny?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że wartość aluminium jest bardzo duża i warto odzyskiwać go z każdego rodzaju złomu. Obecnie wykorzystywane są do tego zaawansowane technologie recyklingu, dzięki czemu pozyskane aluminium nie różni się jakościowo od tego pierwotnego.

Odzysk aluminium jest bardzo ważny przede wszystkim ze względów ekologicznych. Każdego dnia produkuje się bardzo wiele różnorodnych produktów z zastosowaniem aluminium. Najbardziej problematyczne okazują się puszki na napoje, które pochłaniają niemal 80% tego surowca! Są to ogromne ilości, które powinny być rozsądnie zagospodarowane, gdyż w innym przypadku mogą stanowić poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Co ważne, koszty produkcji aluminium z rudy są nawet kilkunastokrotnie większe niż pozyskiwanie go w ramach procesu recyklingu. Zatem odzyskiwanie aluminium zwyczajnie się opłaca!