Co możemy zyskać poddając śmieci profesjonalnemu recyklingowi

Odzysk części i materiału

Recycling z roku na rok staje się coraz popularniejszy wśród Polaków. Dzięki akcjom organizacji rządowych i pozarządowych zaczęli oni sobie zdawać sprawę z tego, co zyskujemy przetwarzając śmieci. Oczywiście chodzi o ochronę środowiska: dzięki recyclingowi zużywamy mniej złóż naturalnych, oraz nie zasypujemy się sami stertami śmieci, które już i tak ledwo mieszczą się na wysypiskach.

Odzysk części i materiału

Najbardziej popularnym celem recyclingu jest odzysk części i materiału ze śmieci. Ze starego komputera po wymontowaniu podzespołów, które nadają się do ponownego użytku, profesjonalne maszyny do recyklingu użytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego odzyskają wszystko, co jeszcze będzie można użyć. Dzięki nim pozyskamy na przykład miedź, aluminium, metale szlachetne czy nawet tworzywo sztuczne z obudowy, z którego będzie można zrobić nowe kołpaki samochodowe. Uproszczoną wersją tego procesu jest przetworzenie surowca do postaci pierwotnej. Przykładem może być np. stare szkło, które przerabia się tak, aby ponownie można było zrobić z niego butelki lub aluminiowe puszki przetopione do postaci aluminium, a którego powstaną… nowe puszki. Część śmieci poddana recyclingowi zmienia swoje właściwości fizyko-chemiczne, jednak w dalszym ciągu otrzymuje się tworzywo, które otrzyma drugie życie.

Inne możliwości

Jednak recycling nie zawsze oznacza uzyskanie materialnego produktu. Część śmieci spala się, a podczas tego procesu odzyskuje energię. Z kolei z innych śmieci dzięki tzw. recyclingowi organicznemu można uzyskać materię organiczną lub metan. Najprościej mówiąc, recycling ma na celu maksymalne wykorzystanie odpadów po to, by surowiec wrócił do obiegu i nie zalegał na wysypiskach. Często okazuje się, ze surowiec z odzysku jest wielokrotnie tańszy niż  ten pozyskiwany tradycyjnymi metodami. Dlatego też wiele ogromnych koncernów wspiera odzysk surowca, gdyż chcą produkować swoje wyroby przy jak najmniejszych kosztach. Surowiec z recyclingu staje się więc z rok u na rok coraz bardziej pożądany.