Czym są młyny do recyklingu i do czego służą?

RAFFINATORE_TURBO900_5

Współczesny świat zmaga się z problemem globalnego zalewania śmieciami wykonanymi z tworzyw sztucznych i nie tylko. Ich główną wadą jest fakt, że rozkładają się bardzo wolno. W zależności od rodzaju użytego tworzywa sztucznego, proces ten trwa od 100 do nawet 1000 lat! Zwykłe reklamówki, które dostępne są niemal w każdym sklepie rozkładają się 400 lat, a papierki po cukierkach około 450 lat. Potrzeba jest matką wynalazku, jak głosi stare przysłowie i tu także potrzeba spowodowała dynamiczny rozwój sektora recyklingowego. Ważne jest dzisiaj przetwarzanie tworzyw sztucznych, dzięki czemu nie stają się kłopotliwymi śmieciami o potwornie długim życiu, ale trafiają ponownie w obieg i są używane na nowo. Jednym z podstawowych urządzeń do przetwarzania tworzyw sztucznych jest młyn do recyklingu.

Czym jest młyn do recyklingu?

Jest to maszyna, która służy do rozdrabniania podawanego materiału. Rozdrabnianie to odbywa się wieloetapowo, a jego efektem jest rozdrobniony produkt, który nazywamy recyklatem. Rozdrabnianie odbywa się na sucho. Młyn do recyklingu automatycznie i stopniowo zmniejsza materiały przez regularne uderzanie oraz tarcie. Między cząstkami dochodzi do zmian ciśnienia, płynnych wibracji oraz powstawania wirów, co pozwala na redukcję rozmiaru bez potrzeby używania elementów mielących. Recyklat z takich młynów jest produktem przygotowanym do powtórnego wykorzystania.

W takim młynie można rozdrabniać bardzo wiele różnych materiałów. Mogą to być tworzywa mineralne (takie jak np.: glina, węgiel, gips, marmur, wapno, wapień, materiały ceramiczne), tworzywa sztuczne, substancje chemiczne (np. żelatyna, pigmenty, sadza, węglany, siarczany, chlorki), metale (np.: aluminium, magnez, miedź, wolfram, nikiel), żywność, a także drewno, kora, torf, słoma, kości, papier, wosk czy tłuszcze.

Zalety młynów do recyklingu:

• Łatwość obsługi
• Kompaktowe wymiary
• Łatwo wymienić części, które ulegają stopniowemu zużyciu
• Mała potrzeba konserwacji
• Wolne zużywanie maszyny w porównaniu z innymi typami rozdrabniania