Czym są elektrośmieci i jak należy z nimi postępować

ochrona środowiska

Gdy kupujemy nową lodówkę lub pralkę, często nie zastanawiamy się, co zrobimy ze starą. Wydaje nam się oczywiste to, że stary sprzęt po prostu trzeba wynieść na śmietnik. Nic bardziej mylnego! Każdy stary sprzęt, zasilany prądem, bateriami czy akumulatorem to tak zwany elektrośmieć. Tego typu odpady muszą być oddawane do specjalnych punktów, które odpowiednio się nimi zajmą. W wypadku zakupu nowego sprzętu AGD i RTV sklep, w którym kupujemy produkt, ma od nas obowiązek odebrać stary, tego samego typu. Z czego to wynika?

Metale ciężkie

Stara lodówka pozostawiona sama sobie przy śmietniku po jakimś czasie zaczyna rdzewieć. Niewiele osób wie, że w jej mechanizmach znajduje się bardzo dużo metali ciężkich, takich jak kadm, ołów czy freon. Są one bardzo trujące dla człowieka. To nic, że przy śmietniku kręci się niewiele osób. Metale wsiąkają w glebę lub ulatniają się do powietrza. W tej czy innej formie – wrócą do ludzi. Dlatego też wszelkie elektrośmieci muszą być oddawane do dedykowanych punktów, które zneutralizują szkodliwe substancje, zanim reszta części trafi na złomowisko.

Recycling

Recycling zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego w Polsce jeszcze raczkuje, jednak na zachodzie jest już prężnie działającą częścią programu ochrony środowiska. Okazuje się bowiem, że ze starych komputerów można odzyskać naprawdę wiele podzespołów, które jeszcze świetnie sprawdzą się w nowych modelach. Firmy specjalizujące się w recyclingu chętnie odbierają elektrośmieci z całej Polski, duże ich ilości (np. zużyty sprzęt z biur czy urzędów) najczęściej bezpłatnie, tylko dlatego, że można na nich jeszcze nieźle zarobić. To, czego nie da się przetworzyć jest oczywiście z miarę potrzeby neutralizowane i dopiero trafia na wysypisko. Elektrośmieci, które mogą otrzymać jeszcze nowe życie, to nie tylko sprzęt RTV, AGD czy urządzenia biurowe. Elektrośmieci to też zabawki działające na prąd lub baterie, a także… same baterie. Ich również nie wolno wyrzucać do kosza na śmieci, tylko do dedykowanych do tego pojemników.