Recykling elektrośmieci | sprzęt elektryczny i elektroniczny

stary telewizor

Od wielu lat borykamy się w Polsce z problemem składowania zużytego sprzętu elektronicznego. Wieloletni brak pomysłu na składowanie czy przetworzenie zużytych urządzeń przyczynił się do powstawania wielkich wysypisk elektrośmieci. Sytuacja poprawia się stopniowo od 2010 roku, kiedy zostały wprowadzone unijne przepisy nakazujące ograniczenie liczby odpadów składowanych na wysypisku. 1 stycznia 2016 roku weszła w życie nowa ustawa o sprzęcie elektronicznym i elektrycznym. Wprowadza ona zupełnie nowe pojęcie i nowe obowiązki, m.in. w zakresie pozostawiania zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych.

Co to są elektrośmieci

Elektrośmieci to zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Są nimi przestarzałe lub zepsute pralki, lodówki, komputery, telefony, żarówki, świetlówki, etc. Wszystkie elektrośmieci zostały podzielone na dziesięć grup. W pierwszej znajdują się wielkogabarytowe urządzenia AGD, takie jak chłodziarki, lodówki, zamrażarki, klimatyzatory. Grupa druga zawiera sprzęt AGD małogabarytowy, czyli miksery, młynki do kawy, suszarki, depilatory, wagi. Następnie znajdziemy wszelkie urządzenia teleinformatyczne i telekomunikacyjne, w tym komputery, kalkulatory, telefony. Czwarta grupa zawiera sprzęt RTV. Piąta to świetlówki, żarówki, lampy oraz żyrandole. W grupie szóstej znajdują się narzędzia elektryczne i elektroniczne. Siódma grupa to zabawki, sprzęt relaksacyjny i sportowy. Następnie w grupie ósmej zawierają się przyrządy medyczne, w dziewiątej urządzenia do kontroli, w dziesiątej  automaty do wydawania napojów, słodyczy, bankomaty.

Recykling elektrośmieci

Wewnątrz elektrośmieci istnieje wiele elementów zawierających toksyczne związki niebezpieczne dla ludzkiego życia. Szczególnie groźne są urządzenia komputerowe. Najbardziej trujący jest ołów, wykorzystywany przy produkcji kineskopów. Dlatego tak istotne jest odpowiednie postępowanie z elektrośmieciami. Proces recyklingu elektrośmieci zaczyna się od zbiórki odpadów. Zużyty sprzęt można wystawić w dniu zbiórki odpadów elektronicznych i elektrycznych lub zamówić specjalną firmę zajmującą się przetwarzaniem odpadów. Następnie sprzęt podlega demontażowi oraz procesowi przetwarzania. Jego efektem jest pozyskiwanie pełnowartościowych surowców.