Młode pokolenie i zmiana prawa zmuszają Polaków do recyclingu

dzieci i recykling

Świadomość o recyclingu w Polsce nie jest tak ogromna jak na Zachodzie, jednak z biegiem lat można zauważyć w tej dziedzinie ogromny postęp. Polacy coraz chętniej segregują śmieci i zwracają uwagę, do jakiego kosza je wyrzucają. Wielu z nich zdaje sobie bowiem sprawę, ze profesjonalne linie recyclingowe pracujące nie raz całą dobę nadają wielu odpadom nowe życie, a my drobnym gestem możemy znacznie przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego. Co wpłynęło pozytywnie na zmianę postawy tak wielu rodaków?

Wiedza maluchów

Okazuje się, że coraz większy wpływ na zamianę nawyków w domu mają… dzieci. Kilkanaście lat temu, gdy recycling dopiero raczkował w Polsce, wiele instytucji inwestowało w różnego rodzaju akcje i szkolenia dla dzieci w przedszkolach i szkołach. Nawet młodzież była rzetelnie edukowana z zakresu znaczenia recyclingu. Minęło kilkanaście lat, i ówczesne maluchy są już dorosłe. Młodzi dorośli mają zupełnie inne podejście do wyrzucania i segregacji śmieci, niż starsze pokolenia, którym opisu działań recyclingowych nikt nie przybliżył. Dlatego tak ważne jest  nieustające szkolenie dzieci i młodzieży z zasad segregacji śmieci i ciekawostek o odzysku surowców. Zaszczepiamy dzięki temu w nich dobre nawyki, które zaprocentują w dorosłym życiu. Gorąco zachęcamy rodziców maluchów, aby sami chętnie uczyli się od swoich pociech tego, co szkraby świetnie znają z przedszkola.

Zmiana prawa

Część Polaków zaczęła żyć bardziej ekologicznie, bo została do tego zmuszona przez przepisy prawa. Działanie w zakresie gospodarki odpadami niezgodne z wolą ustawodawcy są po prostu nieopłacalne finansowo. Dlatego też nawet najbardziej leniwe osoby zastanowią się dwa razy, zanim wyniosą popsutą pralkę na śmietnik, a tym bardziej – spróbują zostawić ją w lesie. Za takie działania przewidziane są kary finansowe. Polacy zostali również poniekąd zmuszeni do segregowania śmieci. Chociaż początkowo zadanie to wzbudzało w niech wiele buntu, z czasem zainteresowali się tematem recyclingu,  a nawet sami zaczęli dopytywać, do którego kosza powinno się wyrzucać dany rodzaj śmieci.