Segregacja i recykling odpadów komunalnych | lekcja ekologii

recykling śmieci

Recykling, to najprościej rzecz ujmując, jedna z podstawowych metod ochrony środowiska naturalnego. Głównym celem tego procesu jest ochrona naturalnych surowców, poprzez zmniejszanie ich zużycia do minimum. Recykling to inaczej odzyskiwanie, czyli proces polegający na przetwarzaniu zużytych artykułów w specjalnych maszynach recyklingowych, w celu ich ponownego wykorzystania. Aby odpady mogły być przetworzone muszą zostać najpierw odpowiednio posegregowane. Już od najmłodszych lat warto wpajać naszym pociechom wiedzę o ekologii i segregacji odpadów.

Co nam daje segregowanie śmieci

Odpowiednio posegregowane odpady dają bardzo wymierne korzyści zarówno w kwestii ochrony środowisko, jak i zasobności naszego portfela – segregując odpady zapłacimy mniej za rachunki związane z wywozem śmieci. Ważne jest, aby dokładnie wytłumaczyć dzieciom, jaki wpływ ma recykling na czystość środowiska, a także bezpośrednio na zdrowie całej rodziny. Warto przygotować plakat, na którym wraz z dzieckiem wypiszemy korzyści wynikające z recyklingu. Warto wskazać, że ogranicza on ilość trudno rozkładających się śmieci, zmniejsza zużycie surowca naturalnego, oszczędza zużycie energii, ogranicza emisję zanieczyszczeń do atmosfery oraz pozwala na życie w zdrowym i zadbanym otoczeniu.

Jak segregować śmieci

Odpady komunalne nadające się do przetworzenia można podzielić na 4 podstawowe grupy: papier, szkło, plastik, metale. Wraz z dzieckiem możemy przygotować cztery, specjalnie ozdobione kosze na śmieci. Mogą się na nich znaleźć ikonograficzne przedstawienia odpadów, które mają trafić do środka. W przypadku pojemnika na papier będą to: gazety, książki i zeszyty w miękkich okładkach, prospekty, katalogi, worki papierowe, ścinki drukarskie. Na koszu przeznaczonym dla tworzyw sztucznych można narysować puste butelki po napojach, kosmetykach, środkach czystości, koszyczki po owocach, kanistry plastikowe. Podobnym kluczem posługujemy się, ozdabiając kosze na metale i szkło. Taka zabawa na pewno zwiększy świadomość ekologiczną zarówno dziecka, jak i osoby dorosłej.