Dlaczego w sklepach można zostawić stary sprzęt AGD i RTV

recykling zużytej elektroniki

Sklepy sprzedające sprzęt RTV i AGD często zachęcają kupujących, by zabierając swoją nowa lodówkę czy pralkę, zostawili w sklepie swój stary sprzęt. Przecież starego, niedziałającego sprzętu nie wystawią do sprzedaży, a będzie zajmował on miejsce w magazynie. Z czego więc wynika taka niezwykła oferta?

Ochrona środowiska

Sklepy handlujące sprzętem elektronicznym i elektrycznym nie tylko chcą, ale wręcz musza przyjąć od nas nasz stary sprzęt tego samego rodzaju, gdy kupujemy nowy. Wynika to z przepisów prawa, narzuconych na nie przez ustawodawcę. Przepisy z kolei są wynikiem walki o ochronę środowiska w Polsce. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że stare lodówki i pralki to tak zwane elektrośmieci. Nie mogą one trafić ot tak na wysypisko, pozostawione same sobie. Gdy zaczną rdzewieć, do powietrza i ziemi zaczną przedostawać się szkodliwe metale ciężkie, znajdujące się w ich mechanizmach. Są one bardzo trujące. W czasach, gdy elektrośmieci produkujemy prawie masowo, ilość tych substancji mogłaby spowodować katastrofę ekologiczną. Dlatego też elektrośmieci powinny trafiać do specjalnych punktów odbioru, w których specjaliści się nimi zajmą. Duże sklepu ze sprzętem RTV i AGD współpracują z takimi punktami, stąd ich zachęcanie kupujących, aby stary sprzęt zostawić u nich.

Dalsze losy elektrośmieci

Co się dzieje  z elektrośmieciami, gdy trafią w ręce specjalistów? Są dokładnie rozmontowywane na części. Profesjonalne maszyny do recyclingu zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego wydobywają z nich to, co jeszcze nadaje się do użycia, lub czemu można nadać drugie, nowe życie. Firmy recyclingowe odsprzedadzą te materiały producentom. Jednak poza odzyskiem surowców firmy recyclingowe zobowiązane są też do unieszkodliwienia elektrośmieci, zanim trafią one na wysypisko. Dlatego bezużyteczne resztki z elektrośmieci są neutralizowane, kompresowane i dopiero wtedy wywożone na śmietnisko. Na szczęście świadomość, jak groźne dla przyrody są elektrośmieci  w Polsce wzrasta, a firmy tego typu działają coraz prężniej.