Rozbite samochody muszą być oddane na auto-złom. W tym miejscu zostaną rozmontowane na części. Jedne uda się jeszcze sprzedać, inne zostaną poddane recyclingowi

auto złomowisko

Dla każdego samochodu przychodzi kiedyś czas, gdy przejedzie on swoje ostatnie kilometry. Gdy jego właściciel zaczyna inwestować w naprawy więcej, niż auto jest warte, przeważnie decyduje się oddać je na złom. Czasami za oddanie tam pojazdu otrzyma jeszcze jakąś drobną sumkę. Jednak bywa i tak, że za zezłomowanie będzie musiał jeszcze dopłacić. Dlaczego w związku z tym nie opłaca się bardziej zostawić samochodu po prostu na jakimś wysypisku?

Szkodliwe śmieci

Pozostawienie auta na wysypisku nie opłaca się z dwóch powodów. Po pierwsze, jest to karalne. Samochód podchodzi pod kategorię tak zwanych elektrośmieci, czy odpadów, które są niezwykle trujące dla środowiska pozostawione same sobie. W częściach auta znajduje się wiele metali ciężkich i innych groźnych dla życia i zdrowia człowieka substancji. Tego typu śmieci należy oddawać do specjalnych punktów, które profesjonalnie zajmą się odpadami. W wypadku samochodów jest to właśnie auto-złom. Po drugie, za każdy zarejestrowany pojazd właściciel musi zapłacić obowiązkowe ubezpieczenie OC nawet, gdy nim nie jeździ. Auto-złom przy odbiorze samochodu wręcza właścicielowi specjalne oświadczenie o zezłomowaniu pojazdu, dzięki któremu może on auto wyrejestrować, a co za tym idzie – wypowiedzieć umowę ubezpieczycielowi.

Dalszy los samochodu

Co w takim razie dzieje się z samochodem, gdy trafi on na złom? Przede wszystkim auto rozbierane jest na części. Te, które są w miarę nowe i nadają się jeszcze do użytku delikatnie wymontowuje się i sprzedaje jako części używane. Następnie z auta wymontowywane są elementy, które są szkodliwe i należy je zneutralizować, aby metale ciężkie z nich nie dostały się do gleby, powietrza czy wody. Następnie wybiera się tę części, które można poddać recyclingowi. Do tego celu zostały stworzone różnego rodzaju specjalistyczne maszyny, których zadaniem jest np. recycling chłodnic lub kabli. Części zupełnie bezużyteczne w miarę możliwości kompresuje się i trafiają one na wysypisko.