Kilka porad jak żyć bardziej ekologicznie zmieniając nawyki

Jak żyć bardziej ekologicznie?

Świadomość potrzeby dbania o środowisko naturalne jest coraz większa. Kraje rozwinięte wręcz zmuszają swoich obywateli to odpowiednich zachowań regulując wiele rzeczy prawnie. Jednak i ludzie sami z siebie zaczynają coraz częściej zwracać uwagę na to, że to jak działamy na środowisko w końcu odbije się na nas samych. Coraz więcej osób decyduje się segregować śmieci i coraz więcej osób interesuje się czym jest recycling i jakie przynosi korzyści.

Segregacja i jeszcze raz segregacja

Aby żyć bardziej eko należy solidnie przyłożyć się do segregacji śmieci. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile śmieci otrzymuje nowe życie. Profesjonalne maszyny do recyclingu potrafią ze starych produktów odzyskać nawet najmniejsze elementy (np. miedź z kabli), które z powodzeniem można wykorzystać jeszcze raz. Jednak aby produkty nadające się do recyclingu do niego trafiły, muszą być porządnie posortowane. A na to w dużej mierze mamy wpływ my sami. Wiele osób wzbrania się przed segregacją śmieci, gdyż nie chce mieć w domu kilu koszy na śmieci. To oczywiście absurd. Cały czas możemy mieć pod zlewem jeden kosz na resztki jedzenia i inne mokre odpady, a szkło, papier czy plastik zbierać do pudła w szafie, które raz na jakiś czas będzie opróżniane. Suche śmieci nie śmierdzą, nie brudzą, ani nie psują się. Nie ma więc problemu, jeśli poleżą w domu o tydzień za długo.

Przemyślane zakupy

Możemy tez być eko podczas robienia zakupów. Wystarczy zmienić nieco swoje nawyki. Po pierwsze, wybierając się na zakupy weźmy ze sobą wiklinowy koszyk lub płócienną torbę wielorazowego użytku. Przynosząc codziennie sprawunki  jednorazowych siatkach generujemy ogromne ilości plastiku. Nawet jeśli zdarzy nam się przynieść do domu kilka siatek, nie wyrzucajmy ich do kosza. Zbierajmy je w jednym miejscu. Siatki czasami przydają się w domu, chociażby jako worki na śmieci, gdy znienacka skończą nam się te prawdziwe. Kupujmy produkty w ekologicznych opakowaniach. Starajmy się unikać zbędnych i podwójnych opakowań (np. krem do twarzy w słoiczku, a słoiczek w kartonie).