Dlaczego odzysk aluminium jest tak istotny dla przemysłu

Aluminium ma wiele zastosowań w przemyśle. Jednak pozyskiwanie go z rudy jest dość drogie, a w dodatku nieekologiczne. Nic więc dziwnego, że wiele firm z zainteresowaniem przyglądało się rozwojowi technologii odzysku aluminium. Gdy okazało się, że aluminium z recyclingu w niczym nie ustępuje temu z rudy, rozpoczął się prawdziwy boom na recycling tego produktu.

Dlaczego aluminium jest tak cenne?

Dlaczego odzysk aluminium rozwinął się tak mocno, a maszyny do odzysku aluminium są nieustająco ulepszane? To proste, chodzi o biznes i pieniądze. Na świecie co roku produkuje się ponad 220 miliardów puszek z napojami. Producentom zależy na maksymalizacji zysków i jak najmniejszych wydatkach. Odzysk aluminium jest nawet dziesięciokrotnie tańszy, niż tradycyjne sposoby jego pozyskiwania. Nic więc dziwnego, że producenci napojów żywo zainteresowali się tematem. Obecnie aż 80% puszek produkowanych codziennie to właśnie produkty z odzysku. Ponadto odzysk jest mniej obciążający dla środowiska naturalnego, niż zwykłe pozyskiwanie rudy.

Z czego i jak da się odzyskać aluminium?

Aluminium da się pozyskać z wielu przedmiotów. Mogą to być puszki po napojach, złom, folie, a nawet żużel solny. Sam proces odzysku jest dość skomplikowany i wymaga użycia specjalistycznych maszyn. Wynika to z tego, że odzyskuje się je z bardzo różnorodnego surowca, który nie zawsze wymaga podobnej obróbki. Dlatego też surowiec trzeba najpierw dokładnie posegregować. Następnie usuwa się niego niepożądane substancje. W wypadku puszek mogą to być na przykład resztki farb, kleju czy etykiet. Dopiero wtedy surowiec poddaje się zaawansowanym procesom recyclingowym, aż odlewa się gotowy produkt. Technologie odzysku aluminium są na dzień dzisiejszy maksymalnie udoskonalone co sprawia, ze odzysk tego surowca jest bardzo opłacalny. Dodając do tego duże zainteresowanie tym produktem ze strony przemysły można szacować, że maszyny do odzysku aluminium będą ewoluowały wraz z rozwojem najnowszych technologii.